Lapsilla ja nuorilla on oikeus aitoon todellisuuteen

6.7.2026

Tuoreen EU-barometrin mukaan 92 prosenttia eurooppalaisista on huolissaan verkkokiusaamisesta, sosiaalisen median vaikutuksista lasten mielenterveyteen sekä siitä, miten lapsia voidaan suojata heille sopimattomalta sisällöltä.

Vuoden 2025 kyselyssä nousi esiin tarve sovittaa tekoäly yhteen perusoikeuksien ja digitaalisten vapauksien kanssa. Tämän vuoden tuloksissa korostuivat entistä vahvemmin huoli tiedon luotettavuudesta, disinformaatiosta sekä tekoälyn väärinkäytöstä.

Lapsille ja nuorille sosiaalinen media on nykyään keskeinen paikka viettää aikaa. Sen kautta saadaan tietoa ja pidetään yhteyttä ystäviin. Sosiaalisen median algoritmit nostavat näkyville huomiota herättävää ja epärealistista sisältöä. Tämä luo vertailutilannetta, jossa omaa elämää verrataan tekoälyn luomaan keinotodellisuuteen.

Mainoksia, videoita ja kuvia tuotetaan yhä enemmän osittain tai kokonaan tekoälyn avulla. Tekoäly luo kuvaa täydellisistä kasvoista, vartaloista ja elämäntyyleistä, joihin vertaaminen vaikuttaa erityisesti lasten ja nuorten itsetuntoon. Sen tunnistaminen, mikä sosiaalisessa mediassa on aitoa ja mikä tekoälyn tuottamaa tai tekoälyllä voimakkaasti muokattua sisältöä on hankalaa tai jopa mahdotonta. Harhaanjohtava tai haitallinen sisältö leviää verkossa nopeasti. Tämä lisää riskiä kiusaamiseen, väärän tiedon levittämiseen ja manipulointiin verkossa.

EU:n AI Act on askel oikeaan suuntaan tekoälyn käytön suhteen. Se velvoittaa yrityksiä, somevaikuttajia, chatbot-palveluita ja alustoja merkitsemään tekoälyllä tuotetun tai merkittävästi muokatun sisällön. Sääntelyn ulkopuolelle jää pääosin yksityishenkilöiden oma sisältö. Ihmisillä on oikeus tietää, milloin sisältö on keinotekoisesti tuotettua.

Pelkkä lainsäädäntö ei kuitenkaan riitä. Tarvitaan myös mediakasvatusta, kriittistä lukutaitoa sekä avointa keskustelua siitä, millaisia ihanteita sosiaalinen media lapsille ja nuorille rakentaa.

Teknologian kehitystä ei pidä pysäyttää, mutta sen vaikutukset pitää huomioida. Lasten ja nuorten ei pitäisi kasvaa maailmassa, jossa täydellisyys on tekoälyn luomaa ja todellisuus alkaa näyttää riittämättömältä.

Mari Kangas, Turun Kokoomusnaiset ry puheenjohtaja

Anu Aaltonen, Varsinais-Suomen Kokoomusnaiset ry puheenjohtaja

Julkaistu: Loimaan lehti 18.6.2026 ja Turun Sanomat 3.7.2026